HAYATA RENK VER

Ekibimiz

Ekibimiz
Kurucu Başkan, Yönetim Kurulu Başkanı​
Çocukları seviyorum. En narin en güzel ve yaptıklarımızdan, yapmadıklarımızdan en fazla etkilenen çocuklar. Tedavi süreci tamamlanıp okula döndüğünde akranlarının ve daha da fenası yetişkinlerin olumsuz tepkileri ile sosyal dışlanmışlık yaşamış bir gençle yaptığım sohbet sonrasında fark edebildim yapmadıklarımızı...
Mesela alışılageldik ve aslında çok da anlamlı olmayan özgeçmişimi beş yıl sonra yeniliyorum bu yazı ile. Alışılageldik hali aşağıda. Bu beş yılda anne oldum. Bebeğim hasta oldu bi süre hastanede kaldı, iğne batırdılar onun elinin üstüne benim ciğerime.. Bin kere daha anladım ki ne yapsak az. Hastanedeki çocuklar için, refakatçi anneler için. Ne yapsak az ki hali hazırda -bugün komşunuzun, çocuğunuzun sınıf arkadaşının, uzak bir akrabanın, sosyal medyadaki bir paylaşımın yarın belki bizim- çocuklarımız 1-4 yıl sürebilen ve hatta bazen tüm hayatını geçirmek zorunda olduğu tedavi süreçlerini kimi zaman anteni olmayan tvlerde TRT1 izleyerek, bazen TV bile olmadan tavana bakarak geçirebiliyorlar. Böyle olmak zorunda değil. Başka türlü olabiliyor. Bunu denedik, gördük ve çok memnun olduk. Çok güçlü değiliz, ekibimizdeki herkes farklı işlerde çalışan gönüllüler ve bütçemiz yok. Buna rağmen çok iş yaptık.Bazen mailinize geri dönemeyebiliriz, sitemizi güncellememiz zaman alabilir ama bilin ki biz beş yıldır çocuklarla buluşmaya devam ediyoruz!
Çocuklar iyi olsun diye desteğinizi ısrarla bekliyoruz!

...
1980 Rize doğumlu Melek Okur, lisans öğrenimini 1998-2003 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Anaokulu Öğretmenliği Bölümü'nde tamamlamış, ardından 2004 öğretim yılında Siirt'e öğretmen olarak atanmıştır. Yüksek lisans öğrenimini Marmara Üniversitesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü'nde "Çocukluk Felsefesi Eğitim Programının Düşünme Becerileri Üzerine Etkisi" konulu araştırması ile 2008 senesinde tamamlamıştır. Yüksek öğrenimine İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Lisans Programında devam etmektedir.
Halen "MEB Ders Kitapları Hazırlama Komisyonu'nda" tasarımcı olarak görev yapan Melek Okur, aynı zamanda 2006 yılında aldığı eğitimlerle Toplam Kalite Yönetimi ve Stratejik Planlama uzmanlığı almış, 2009 yılı itibari ile Beşiktaş Kaymakamlığı Proje Koordinatörü olarak, insan hakları, çevre, sanat konularında sosyal projeler geliştirmiş, kronik hastalık sebebiyle hastanelerin yatan hasta servislerinde uzun süreli tedavi gören çocuk ve ergenlere yönelik psiko-sosyal destek projelerine odaklanmıştır. Proje süreçlerinde çocukların yalnızca hastalıklarla mücadele etmediğini, uzun süren tedavi süreçlerinin çocukları olumsuz etkilediğini gözlemleyerek, 2012 Mayıs ayında "Çocuklar iyi olsun diye" fikrinden yola çıkıp, psiko-sosyal destek içerikli yeni projelerin ilk adımını atmış ve Hayata Renk Ver sivil insiyatifine gönül vermiştir. 2013 senesi Mart ayında Hayata Renk Ver Derneği'nin Kuruculuk görevini üstlenmiştir.
Bir çocuk annesi olan Okur, halen Hayata Renk Ver Derneği'nde gönüllülük çalışmalarına devam etmekte ve çocuklar için sosyal projeler geliştirmektedir. 

E-posta:

melek@hayatarenkver.org
Melek Okur, M.A.
Melek Okur, M.A.