HAYATA RENK VER

Gülümseten Örgüler

Projesi

Gülümseten Örgüler Projesi, hastanelerde sürekli olarak tedavi gören çocuklar için amigurumi bebeklerin örülmesini ve Türkiye'nin dört tarafındaki hastanelere dağıtılmasını amaçlamaktadır.

Gülümseten Örgüler
Gülümseten Örgüler

Gülümseten Örgüler Projesi'nin iki hedefi vardır:
1) Bağışıklığı zayıf çocuklarımızı daha güvenli oyuncaklarla buluşturmak.
2) Faydalı bir şeyler yapmak isteyip de maddi imkanı olmayan ya da olsa da güvenmeyen insanlara bu imkanı oluşturmak.

Projeye nasıl katılırım?
1) Kendi amigurumi bebeğinizi örün.
2) gonulluyum@hayatarenkver.org mail adresine mail atın.
3) ​Size en yakın oyuncak bağışı yapabileceğiniz hastane hakkında geri dönüş maili almayı bekleyin.
4) Hastane ismini öğrendiğinizde ise, ellerinizle ördüğün oyuncağı, yine kendi ellerinizle teslim edin. Gözlerdeki gülümsemeye şahit olmak zannediyoruz ki en büyük ödülünüz olacak.


Amigurumi Bebek Yapımı


Neler Gereklidir?

Videomuzda gördüğünüz “Gülümseten Oyuncaklar”dan örmek, hastanelerdeki çocuklarımızın yüzünü gülümsetmek, onlara bir hastane arkadaşı armağan etmek, hayatlarına renk vermek ister misiniz?
Bunun için yapmanız gereken, onların da söylediği gibi, bir tığ ve ip. Burada sizlere nasıl başlayacağınızla ilgili birkaç ipucu paylaşacağım.
Bu oyuncak örme sanatının adı; Amigurumi; Japon oyuncak örmek sanatı.
Gerekli malzemeler;

  1. 3 numara bir tığ (plastik saplı temin ederseniz daha rahat edersiniz)
  2. Bebek kıyafetlerinde kullanılan türden istediğiniz kadar,  rengârenk ipler. (Ören Bayan Dora, veya Nako Kartopu olabilir. Veya gittiğiniz dükkânda oyuncak öreceğinizi söylerseniz onlar da farklı marka ve türlerle yardımcı oluyorlar. Önemli olan tüylenme yapacak ip olmaması.)
  3. En önemlisi de oyuncaklara ruh vermek adına sevgi ve emek.

Oyuncakları; sık iğne metodu sihirli halkalar kullanarak örülüyor. İnternette farklı yöntemlerin (tığı tutuş şekli ve ipleri atış şekli gibi) videoları mevcut. Amigurumi diye arattırdığınızda bir çok hazine bilgiyle ulaşabilirsiniz. Başlangıç videolarından, her uzuv için ayrı ayrı bile arama yaparak; baş, saç, ayaklar, gibi her türlü parçanın yapılışını kendinize uygun dili, anlatış şeklini seçerek başlayabilirsiniz.
Oyuncakları örerken, çocukların yüzündeki gülümsemelere sebep olduğunuz düşünerek, oyuncaklara ruh ve sevgi vereceğinize eminim. Onlar da Gülümseten Oyuncak Arkadaşlarıyla daha güzel vakit geçireceklerdir ve onları daha çok seveceklerdir.
Hiç elinize tığ almadıysanız bile, eminim istiyorsanız ortaya çok güzel oyuncaklar çıkacaktır.

Haydi birlikte çocuklara renkler hediye edelim…