HAYATA RENK VER

Renkli Umutlar - Maskemden Korkma

Maske Farkındalık Projesi

Gelin koruyucu maskeleri renkli ve   desenli hale getirip çocuklarımızın hayatına birlikte renk verelim!

Renkli Umutlar - Maskemden Korkma
Renkli Umutlar - Maskemden Korkma

Kanser tedavisi gören çocukların enfeksiyon kapmamaları için toplum içinde takmak zorunda kaldıkları maske, çoğu zaman toplumda yanlış algılanarak, çocukların bulaşıcı bir hastalık taşıdıkları önyargısını doğuruyor. Bu durum ailelerin çocuklarını, kanser tedavisi gören çocuklardan uzaklaştırmasına, dolayısıyla tedavileri devam eden çocukların tecrit hayatı yaşamalarına neden oluyor.

Konuyla ilgili düzenlediğimiz anket sonuçlarına göre yetişkinlerin %27’si ve 9- 18 yaş grubu okul çocuklarının %45’i, maske kullanımının doğru nedenlerini ve kanser hastalığının iyileşme sürecini bilmiyorlar. Çocukların travma yaşamalarına kadar gidebilen bu olumsuzluğun giderilmesi için öncelikle toplumun bilgilendirilmesi gerekiyor.

Koruyucu maskeler ülkemizde beyaz veya açık yeşil ağırlıklı olarak tek renk üretiliyor. Hastalığı çağrıştıran ve çocukların takmak istemedikleri bu maskeler, onlara ayrı bir psikolojik yük oluşturuyor. Bu noktada derneğimizin amacı, maske kullanımı ile ilgili farkındalık oluşturarak; maskeleri renkli ve desenli hale getirip bu çocukların hayatına renk vermek.
"Ben olsaydım nasıl bir maske takmak isterdim ” sorusuyla yola çıkıp dileyen herkesin tasarımlarını dernek web sitemiz olan www.hayatarenkver.org ‘da topladık. Dilerseniz siz de kendi maske deseni tasarımınızla bu çalışmamıza destek olabilirsiniz.

Bu noktada sizlerden bu farkındalık için destek istiyoruz.

Medikal maskelerinizi renklendirip sloganlarınızla birlikte #maskemdenkorkma hashtagi ile paylaşabilirsiniz.


#maskemdenkorkma

Dilerseniz;

Medikal maskeler üzerine renkli kalemlerle hazırladığınız maskelerinizi takarak fotoğrafınızı, sloganınızla birlikte #maskemdenkorkma #hayatarenkver hashtagleri ile paylaşarak maskelerin kanser tedavisinde, hastaların kendilerini korumak için kullanıldığını belirtmeniz olacaktır.

Ya da A4 Kağıdına renkli maske tasarımınızı çizip yine aynı şekilde, sloganınızla birlikte #maskemdenkorkma #hayatarenkver hashtagleri ile paylaşarak maskelerin kanser tedavisinde, hastaların kendilerini korumak için kullanıldığını belirtebilirsiniz.

Derneğimizin amaçlarında biri de; renkli maskelerle hastalık imgesinden uzaklaşıp, çocukların maskeleri severek kullanmalarını sağlamak ve konuya dikkat çekmek.Hedef, 100 bin renkli ve desenli medikal maskenin üretimini sağlayarak, maskeleri ilgili hastanelerin onkoloji servislerine ücretsiz olarak dağıtmaktır.
Picture
Seksenler oyuncuları ile birlikte, Erdil Yaşaroğlu, Yasemin Çonka, Okan Çabalar, Rıza Akay, Begüm Tarako, Özgür Bolat, Engin Alpateş ve Burak Çimen gibi birçok ünlü ismin de destek verdiği projemizde tasarım göndermeye devam ederken gönderilen tasarımların İNSTAGRAM: RENKLİUMUTLAR hesabı üzerinden İstanbulda Yaşam Ekibi koordinatörlüğünde yarışma devam ediyor.