HAYATA RENK VER

Duyurular

Duyurular
Çocuk, Çocuk Olunca İyileşir Paneli
09.05.2019
Çocuk, Çocuk Olunca İyileşir Paneli

"Öğretmenim Elimi Tut!" projesi, kronik hastalık nedeniyle hastanede uzun süre tedavi gören çocukların, çocuk hasta hakları savunuculuğuna odaklanarak "Hastane Öğretmeni Eğitim Programı" ve "İdeal Hastane Sınıfı Kriterleri" hazırlamayı amaçlamaktadır.

Proje kapsamında tedavi gören çocuklarla ilgili farkındalık oluşturma amacıyla düzenlenen Çocuk, ÇOCUK Olunca iyileşir! isimli panelimizi 1200 kişinin katılımı ile gerçekleştirdik.Programda İl Milli Eğitim Müdürümüz Levent YAZICI, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal MEMİŞOĞLU, Bilgi İşlem ve Eğitim Teknolojilerinden Sorumlu İl Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Murat ALTINÖZ, Özel Eğitim ve Rehberlik Şube Müdürümüz Ömer AVCI, 5 Farklı üniversiteden 1 dekan vekili ve 5 akademisyen ayrıca okullarımızda görev yapan 813 öğretmenimizle birlikte farklı alanlardan da katılımcılarla birlikte toplamda 1200 kişinin katılımı sağlandı.

 

Panel projenin ve panelin tanıtımı ile başladı.

Program başvuru sırasında katılımcılara uygulanan anket sonuçları sunum sırasında paylaşıldı. (Katılımcılardan %66’sı Hastane sınıfında öğretmen olmak ister misiniz? Sorusuna “EVET” cevabını vermiştir.)

 

Açılış konuşmalarından sonra çocuğunun tedavisi sürecinde refakatçisi olan anne Gülin OFLUOĞLU vefat eden oğlunun tedavi sürecinde iyi hissetme durumunun, eğitimin bu süreçteki öneminden bahseden konuşması ile yaşadığı süreci anlattı. Paylaşımları ile herkesi etkileyen Gülin OFLUOĞLU’nun konuşması medyada ve sosyal medyada paylaşıldı. (İBB Medya kanalı Modyo TV, star.com.tr, haberler.com vb.)

 

Hastalıklarını yenen Gamze KERESTECİ ve Cem ÖZDAĞ hastalıkları süresince yaşadıklarını hastanede çocuk olmak başlığı altında paylaştılar.

 

Dr. Siyami Ersek Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çekilen “Hastanede Çocuk Olmak” film gösterimi gerçekleştirildi.

 

Verilen aradan sonra Tedavi sürecindeki çocuğun İyi Hissetme Durumunun Tedavi Sürecine Etkisi, Hasta Çocuk Hakları, Nasıl Hasta Çocuk Değil Çocuk Hasta konularında 12 panelistin konuşmalarının olduğu üç farklı oturum yapıldı. Medikal Maske Farkındalığı Ritm Performansı ile salondaki katılımcılar medikal maske takarak performansa eşlik ettiler.

 

Verilen tüm aralarda ve öğle arasında kurulan istasyonlarla, “Akışı Deneyimlemek” sosyal araştırma çalışması uygulandı. Araştırmanın amacı   çocuğun hastane tedavi sürecinde psiko-sosyal destek çalışmalarının etkisini ölçmekti. Çalışmanın öncesi ve sonrasında uygulanan testlerle, yapılan araştırmanın akademik bir veriye dönüştürme çalışmaları yapılmaya başlanmıştır. 742 katılımcıdan rastgele seçilen 75 katılımcıya testler uygulanmıştır.

 

Akışı Deneyimlemek İstasyonları sırasıyla:

1.         Damar yolu istasyonu

2.         Drama istastonu

3.         Seramik istasyonu

4.         Ebru istasyonu

5.         Takı tasarımı istasyonu

 

Not: Bütün istasyonlar temsili damar yolu ve medikal maskeler takılarak 742 katılımcının tamamına uygulandı.

 

Panele katılan öğretmenlere sosyal medya hesapları ve öğretmenim elimi tut e-mail adresleri verilerek hastane sınıfı hizmet içi eğitim programının hazırlama sürecindeki katkı ve deneyimlerinin paylaşılması çağrısı yapıldı. Panel katılımcıları için “Çocuk, Çocuk Olunca İyileşir“ panel katılımcı belgesi uygun görüldüğü takdirde e-mail adreslerine gönderilme çalışmaları yapılacaktır.

 

Panel kitapçığı hazırlamak amacıyla, tüm panelistlerden panel sunumlarının metne dönüşmüş hali istendi. Panelistlerin yoğunlukları nedeniyle 25 Mayıs son tarih olmak üzere gönderdikleri metinler, projenin önemi ve hastane sınıflarının gerekliliği konuları başta olmak üzere İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğüne sunulmak üzere İl Milli Eğitim Müdürlüğü kitap komisyonu ile birlikte hazırlanmaya başlanmıştır.

 

Ayrıca tüm panel görüntü ve videoların olduğu oet.com web sitesi hazırlanmaya başlandı.

Panel sonrasında 20-22 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek Çalıştay öncesinde oluşturulan danışma kurulu ve Pendik Marmara Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bulunan 10 hastane sınıfı öğretmeninin de katılacağı 20 Mayıs -20 Haziran tarih aralığında 4 Çalıştay danışma kurulu toplantıları planlandı.